hakkimizda_

Hizmet odaklı yaklaşıyoruz.

2007 yılında kurulan şirketimiz Bantaş Bentonit A.Ş, ülkemizde bulunan beyaz bentonit rezervlerini, çeşitli işlemlerden geçirerek dünyada 60’tan fazla ülkeye ihraç etmektedir. Türkiye’deki beyaz bentonit rezervlerinin %90’a yakını Ordu-Ünye-Fatsa civarındadır. Bu rezervlerin önemli bölümü şirketimiz himayesindedir.

Şirketimiz 2019 yılında, Nevşehir’de bulunan bentonit sahası için de yatırım kararı almış ve en geç 2021 yılı içinde Kayseri veya Mersin’e kurulacak yeni tesis ile beyaz bentonitin yanı sıra gri ve diğer renkteki bentonitlerle ürün gamını çeşitlendirmeyi hedeflemektedir.

Turgay Ömür - CEO

Diğer taraftan, Ankara Kahramankazan’da 2018 yılında diatomit madeni konusunda başlayan yatırımımız, 2019 yılı Şubat ayında devreye alınmıştır. İlgili tesiste emici “absorbent” türde kedi kumu üretimine başlanmıştır.

Türkiye kedi kumu pazarının %70’inden fazlasını domine eden firmamız, ülke genelinde 45’e yakın büyük toptancı ya da iş ortağıyla halen çalışmaya devam etmektedir.

Ayrıca şirketimiz, hem üretim kapasitesi hem de paketleme kapasitesi olarak Avrupa’da ilk 3 firmadan biridir. Bugün 220.000 ton granül üretim kapasitesine sahip olan firmamız, toplam 240 personele de istihdam sağlamaktadır.

Bentonit ve diatomit kedi kumunun yanında, seramik için mikronize bentonit de üreten firmamız, Hindistan başta olmak üzere İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin gibi ülkelere mikronize bentonit de ihraç etmektedir.

Avrupa’da her noktaya ulaşmış olmanın vermiş olduğu mutlulukla firmamız, son 3 – 4 senedir markalarımıza yaptığımız yatırımlarıyla dünyanın da dikkatini çekti ve VanCat® markamız 03 Temmuz 2019 tarihinde Viyana’da, kâr amacı gütmeyen ve İngiltere menşeili bir organizasyon olan World Branding Forum tarafından, “Temizlik ve Hijyen” alanında yılın markası ödülüne layık görüldü.

Diğer taraftan, 6 Mart 2020’de TİM önderliğinde düzenlenen “İhracatın Yıldızları” yarışmasında, Özgün Ürün dalında da ödüle layık görüldük.

Bugün VanCat® markamız 46 ülkede, Cat’s White® markamız 16 ülkede pazarlanmaktadır. Bentaş Bentonit olarak ilk hedefimiz, Türkiye’nin üretimden ihracat yapan ikinci 500 firması arasına girebilmektir. Ne mutlu bize ki, Covid-19’un hakim olduğu ve çoğu ülke ekonomisinin çöküşe geçtiği 2020 yılında, ikinci çeyrek itibarıyla geçen yılın aynı dönemine oranla %40’a yakın büyüme gösterdik.

Bir diğer hedefimiz ise, marka değerlerimizi artırmak, VanCat®, Cat’s White®, RoCat® ve White Sand® markalarımızı tüm dünyada daha da tanınır hale getirebilmektir.

Güçlü, deneyimli ve güvenilir iş ortağınız olarak her zaman yanınızdayız.