Skip to content

75'i aşkın ülkede 120'den fazla uluslararası müşteriye hizmet veriyoruz.

Bentaş Bentonit, aktif ihracata 2009 yılında başlamıştır. Bugün itibari ile Bentaş Bentonit, ürettiğinin %80’den fazlasını ihraç etmektedir. Bu ihracat operasyonlarının büyük çoğunluğunu Avrupa pazarı kapsamaktadır.

Amerika

Amerika Birleşik Devletleri

Brezilya

El Salvador

Guatemala

Honduras

Kolombiya

Peru

Şili

Uruguay

Avrupa

Almanya

Avusturya

Belarus

Belçika

Bosna Hersek

Bulgaristan

Çek Cumhuriyeti

Danimarka

Estonya

Finlandiya

Fransa

Hollanda

İngiltere

İrlanda

İspanya

İsveç

İsviçre

İtalya

Letonya

Litvanya

Makedonya

Malta

Norveç

Polonya

Portekiz

Romanya

Sırbistan

Ukrayna

Yunanistan

Afrika

Cezayir

Fas

Libya

Mısır

Tunus

Asya

Azerbaycan

B.A.E.

Bahreyn

Burnei

Çin

Endonezya

Güney Kore

Gürcistan

Hindistan

Hong Kong

İran

İsrail

Japonya

Kazakistan

Kuveyt

K.K.T.C.

Lübnan

Malezya

Rusya

Suudi Arabistan

Tayland

Tayvan

Vietnam

Bentaş Bentonit, ürettiğinin %80'den fazlasını ihraç etmektedir.

Bentaş Bentonit, aktif ihracata 2009 yılında başlamıştır. Bugün itibari ile Bentaş Bentonit, ürettiğinin %80’den fazlasını ihraç etmektedir. Bu ihracat operasyonlarının büyük çoğunluğunu Avrupa pazarı kapsamaktadır.

2022 itibarıyla ihracat yaptığımız ülke sayısı 75’in üzerindedir. Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika,  Güney Amerika olmak üzere 7 kıtanın 5’inde aktif şekilde ihracat operasyonları yürütmekteyiz. Bentonit kedi kumu sektöründe Bentaş Bentonit, günümüz itibarıyla Türkiye’nin en büyük üreticisi ve ihracatcısı olup, Avrupa’nın da en büyük tedarikçilerinden biri konumundadır. Bu alanda Bentaş Bentonit, pet sektoründeki büyük toptancı ve süpermarket zincir sahibi firmalarla partnerlik yapmaktadır.

Dünya çapında 75’in üzerinde ülkeye ihracat yapabilmeyi mümkün kılan en önemli detay, firmamızın, biri dünya marka ödüllü olmak üzere her pazara uygun değerli markalar yaratmış olmasıdır. Bu markalar; dünya marka ödüllü Vancat®, Cat’s White® ve RoCat® ’tir. Vancat®, bugün 65’in üzerinde ülkede aktif şekilde sözleşmeli dağıtıcılar ile son tüketiciye ulaşmaktadır.

Yavuz Ömür – İhracat Müdürü

İhracatımızın büyük çoğunluğu bu açıdan kendi markalarımızın başarısıyla doğrudan ilişkilidir. Aynı şekilde Cat’s White® markamız 20 ülkede, WhiteSand® markasıyla 12, 
RoCat®  markasıyla ise 11 üzerinde ülkeye ihraç edilmektedir. 2022 yılı itibarıyla ile özellikle Asya pazarından çok talep aldığımızı ve bu fırsatları hayata geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Özellikle Çin, Malezya, Tayvan, Tayland, Hindistan gibi birçok ülkeye ihracatta daha aktif bir konuma gelmiş bulunmaktayız.

Kendi markalarımızın yanı sıra, arz edildiği sürece müşterilerimizin kendi markalarına da dolumlar yapıp, işlenmiş bentonit kedi kumunu dünya pazarına sunmaktayız. Fason dolum dediğimiz bu iş kolunda, yine Avrupa’nın ileri gelen markalarına hizmet vermekteyiz.

Firmamız, ihracatının büyük çoğunluğunu Samsun Limanı üzerinden yapmakta olup, 2022 yılı dahil son 5 yıldır Samsun ve Gebze Limanı’nın en büyük konteynır müşterisidir. Önümüzdeki yıllar için hedeflerimiz Avustralya ve Amerika pazarlarında daha aktif olmak, mevcut pazar payımızı korumak ve genişletmektir.

Bentonit kedi kumu sektörü her sene büyüme gösteren bir endüstri olup, birçok sektörün aksine pandemi döneminde bile %40’lık bir büyüme göstermiştir. Pandemi sonra bu büyüme oranı aynı hızla devam etmektedir.

Pandemi dönemi ihracatımızın en yoğun olduğu dönem olarak firma tarihine geçmiştir. Bu dönemde firmamız yalnızca kendini değil, tedarikçilerini de beraberinde yukarı taşımıştır. Bunun yanı sıra, 100’ün üzerindeki müşterisine en iyi şekilde yol göstermiş ve gelen talepleri sorunsuz karşılamıştır.